top of page

MAGDALÉNA
BOROVÁ

Místo: Frýdlant v Čechách

Rok narození: 1981

Jazyky: čeština, angličtina, francouzština (střední úroveň)

 

Divadla:

Národní divadlo

Jatka78

ČSFD: https://www.csfd.cz/tvurce/50047-magdalena-borova/prehled/

 

Bio: 

Magdaléna Borová se narodila se ve Frýdlantu. Divadlo hrála amatérsky už na gymnáziu. Po maturitě vystudovala činoherní herectví na DAMU v Praze – absolvovala v roce 2004 rolemi Máši ve Rváči, Čarodějnicí v Macbethovi a titulní rolí ve hře Nestyda. Už během studia začala hostovat v pražských divadlech, hrála ve Studiu Dva, v Činoherním klubu a také v Klicperově divadle v Hradci Králové.
V roce 2004 obdržela Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. V tomtéž roce se stala členkou Činohry Národního divadla. Hrála zde například Thomasinu Coverly v Arkádii, Luisu v Úkladech a lásce, Verunku v Našich furiantech, Barunku v dramatizaci Němcové Babičky, Tehílu v inscenaci Mikve. Po mateřských povinnostech se na jeviště vrátila jako Nina Zarečná v Rackovi. Nastudovala Dorotku ve Strakonickém dudákovi, Desdemonu v Othellovi, Natašu ve Třech sestrách, Boženu v inscenaci Jako břitva (Němcová). V současné době zde vystupuje jako Elizabeth v dramatizaci románu Jane Austen Pýcha a předsudek a Dora v Kytici.
Hostovala i v dalších divadlech. Hrála titulní roli v inscenaci Legenda Emöke ve Viole, v Činoherním klubu nastudovala Sášu v Ivanovovi. Spolupracovala s Divadlem Masopust coby Marie v Konci masopustu a Fénix ve Vytrvalém princi.
Hraje a zpívá v hale Skleněnka na Jatkách 78, v monodramatu Do tmy - její vlatní dramatizaci románu Anny Bolavé.
Dlouhodobě se věnuje zpěvu, práci s hlasem, sborovému zpívání. Několik let vedla vokální těleso Sestry sBorovy, od roku 2017 spolupracuje na projektu Zkoleduj se, funguje zde jako zpěvačka a zároveň sbormistryně. Chystá se svými kolegy pokračovaní tohoto projektu, po vánočních koledách se soustřeďuje na lidové písně. Věnuje se také vlastní tvorbě.
Spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem. Hrála například psycholožku Blažkovou v televizním seriálu Zrádci Viktora Tauše a Marii Weberovou, jednu z hlavních rolí ve filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu, za kterou získala v roce 2020 Cenu české filmové kritiky a Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli.

P1044401.jpeg
bottom of page